Blog

Najczęstsze błędy w projekcie kuchni

Kuchnia to jedno z trudniejszych pomieszczeń do zaprojektowania w mieszkaniu. Dodatkowo im mniejsza powierzchnia – tym jest to trudniejszy proces bo liczy się każdy centymetr. Poniżej nasze przemyślenia odnośnie błędów projektowych w kuchni.

 

Umiejscowienie gniazdek za sprzętami AGD – przede wszystkim dla każdego sprzętu należy przewidzieć podłączenie. Szczególnie ważne jest zaplanowanie gniazdek do sprzętów w zabudowie.  Zawsze sugerujemy ich lokalizację obok lub pod sprzętem ze względu na łatwiejszy dostęp, który umożliwi ich włączenie/ wyłączenie w dowolnym momencie.

Nieprawidłowy ciąg technologiczny w kuchni – czyli stosunek odległości pomiędzy lodówką, zlewem a płytą kuchenną. Sprzęty powinny być stosunkowo niedaleko siebie, zaczynając od lodówki, przez zlew i na końcu płytę grzewczą. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje gdzie należy rozpatrzeć inne rozmieszczenie i tutaj nieoceniona będzie pomoc architekta.

Powyższe schematy ciągu roboczego w kuchni przedstawiają prawidłowe rozmieszczenie sprzętów.

 

Niedostateczne oświetlenie blatu roboczego – przygotowywanie posiłków jest znacznie bardziej komfortowe, kiedy mamy odpowiednie oświetlenie. Nieraz prace w kuchni zajmują sporo czasu dlatego ważne jest, aby stworzyć do tego dobre warunki.

W tym przypadku źródłem oświetlenia blatu jest oświetlenie punktowe na suficie oraz oświetlenie z okapu.

 

Brak wentylacji – kuchnia powinna mieć zapewnioną wentylację pomieszczenia dzięki czemu zużyte powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz. Dodatkowo okap wymaga także podłączenia do kanału wentylacyjnego. Alternatywą jest pochłaniacz z filtrem. W tym przypadku konieczna jest jedna kontrola nad wymianą filtra co jakiś czas.

Materiał trudno zmywalny nad blatem – nazywanie tego błędem to być może określenie nieco na wyrost jednakże zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu jest wykończenie tego fragmentu np. płytkami, kamieniem naturalnym czy szklanymi panelami lacobel. Producenci blatów laminowanych coraz częściej w swoich ofertach proponują cieńsze panele dostosowane wizualnie do blatu. Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie farby np. Flugger Dekso 25 H2O oraz na to warstwy dekoracyjnego lakieru zabezpieczającego tzw. kafle w płynie.

Najczęściej stosowanym materiałem nad blatem roboczym są płytki. W tym projekcie stanowią mocny akcent, wyróżniający wnętrze.

 

Kolizja otwierania frontów – podczas planowania kuchni powstają często newralgiczne miejsca, gdzie może zdarzyć się problem z otwieraniem frontu np. ze względu na umiejscowienie lampy czy przez brak blendy uchwyt uderza w ścianę. Jednym z bardziej problematycznych miejsc są także narożniki. W przypadku kształcie litery „L” czy „U” polecamy przeanalizować otwieranie frontów w tym miejscu.

Nieodpowiednia wysokość okapu od płyty grzewczej – w zależności od tego czy płyta jest gazowa czy indukcyjna przyjmuje się inną wysokość zawieszenia okapu. Dla płyty indukcyjnej jest to ok. 50-60 cm natomiast dla płyty gazowej ok. 70-75 cm. Należy sprawdzić także w karcie technicznej, jaką wysokość rekomenduje producent.

POST A COMMENT