Blog

Kolor we wnętrzu

Jak wprowadzić kolor do wnętrz?

 

Mocny akcent kolorystyczny we wnętrzu to jest coś, co uwielbiamy. Nie byłybyśmy sobą gdybyśmy nie spróbowały przemycić odrobiny szaleństwa. Zawsze staramy się przekonać Inwestorów do pomysłów, które sprawią, że ich mieszkania czy domy będą bardziej oryginalne nie tylko dzięki nieszablonowym rozwiązaniom technicznym. Mamy na koncie wiele realizacji, gdzie bawimy się kolorem, rezolutnie łącząc go z bazą kolorytyczną w bardziej neutralnym tonie. Przykładem takiego zabiegu w naszym wykonaniu jest Dom w Rybniku, gdzie udało nam się w kilku pomieszczeniach postawić na mocny akcent np. w postaci wnęki prysznicowej wykończonej błękitnymi płytkami i sąsiadującej zabudowy meblowej w tożsamym kolorze. Bazą w tym pomieszczeniu jest biel z dodatkiem czarnych elementów oraz podłoga wykończona delikatnymi płytkami lastryko. Dzięki temu działaniu zmniejszamy optycznie podłużne pomieszczenie i jego proporcje są dla oka znacznie bardziej optymalne. Wykonując tego typu działanie czyli wydzielanie pewnej części pomieszczenia kolorem daje nam bardzo wyrazisty efekt nie dużym nakładadem pracy. W tym samym domu klatka schodowa oraz korytarz zostały wyróżnione stosując balustradę ze szkła oklejonego żółtą folią. Przyznajcie, że efekt jest boski 😉

Realizacja z żółtą balustradą w domu w Rybniku.

Optyczne skrócenie podłużnego pomieszczenia poprzez wydzielenie wnęki prysznica i zabudowy kolorem.

 

Czym kierować się w wyborze kolorystyki?

 

Przede wszystkim należy zastanowić się na czym nam zależy. Część Klientów oczekuje projektu z wykorzystaniem najnowszych trendów natomiast jest też spora grupa Inwestorów, którzy oczekują rozwiązań ponadczasowych także w kwestii kolorów. Ważnym zabiegiem podczas dobierania kolorystyki jest umiejętne połączenie barw i ich odcieni. Wbrew pozorom trudnym kolorem jest na przykład szarość, która dość rzadko ma barwę neutralną, zwykle wpada w odcienie niebieskiego czy zielonego. Nie negujemy tym samym łączenia różnych odcieni tego samego koloru, natomiast sugerujemy wybierać je świadomie.

Przykładowe trzy zestawy kolorystyczne. Pierwszy najbardziej zachowawczy, drugi z przełamaniem neutralnych barw i trzeci – najbardziej odważna kompozycja.

 

A co jeśli znudzi mi się kolor?

 

Warto zastanowić się w otoczeniu jakich kolorów na co dzień czujemy się dobrze. Wnętrza w których spędzamy dużo czasu mają dać nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli boimy się bardzo kosztownych, odważnych rozwiązań z zastosowaniem jakiegoś odważnego materiału czy koloru, warto podziałać z elementami wyposażenia, które możemy łatwo wymienić lub
zneutralizować za pomocą dodatków jak np. dywan, lampa.

Bazą tego pomieszczenia są neutralne kolory z dodatkiem zieleni w kuchni natomiast w tym ujęciu przełamane zostały przez wielobarwny dywan, musztardowe oraz miętowe poduszki.

POST A COMMENT