Schemat_02
RENDER-BAZYLIKA_gotowe-www-logo
RENDER-TYGIEL_gotowe-www-logo
Schemat_01
Rzut

Zieleniec

I-sze wyróżnienie w konkursie na instalację przestrzenną nawiązującą do nazwy Zieleńca Polskiej Organizacji Wojskowej w Rybniku

Konkurs na instalację przestrzenną nawiązującą do nazwy Zieleńca POW został zorganizowany przez Urząd Miasta Rybnika i miał za zadanie wyłonić pomysł, który wzbogaciłby już istniejące zagospodarowanie przestrzenne parku, o symbol nawiązujący do historii Polskiej Organizacji Wojskowej. Aktualnie park jest zmodernizowany i bardzo przyjazny użytkownikom, dlatego proponowana koncepcja nie zaburza tego stanu. Projekt zakłada ciekawy wielofunkcyjny element przestrzenny, który nowocześnie pokazuje ciekawą historię tego miejsca, którą warto poznać.

Głównymi użytkownikami przestrzeni są dzieci. Ich aktywność rozciąga się pomiędzy placem zabaw zlokalizowanym w parku, a fontanną przed Bazyliką Św. Antoniego. Należy wykorzystać ten fakt jako atut przestrzeni i jeszcze bardziej zachęcić dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania tego miejsca.

W obecnych czasach stoimy przed dużym wyzwaniem jak efektywnie nauczać młode pokolenie faktów historycznych. Niejednokrotnie najbardziej zapamietywane lekcje to te, które odbyły się w zaskakującej formie – interaktywne, na łonie natury, w muzeum. Ważna jest również ich forma, dzieci zupełnie inaczej pojmują niż starsi. Istotne jest to, aby także otaczająca je przestrzeń dała dodatkowe bodźce. Zaskakujące formy i możliwość aktywnej nauki poprzez zabawę jest kluczem do sukcesu.

Wstęga przechodząca przez wschodnią część parku ma za zadanie łączyć dwie najczęściej użytkowane strefy. Wzbogaca przestrzeń parku o dodatkową ścieżkę z zadaszeniem oraz przyległymi filarami z miejscem do siedzenia. Nawiązuje swoją geometrią do historycznej osi czasu i symbolu POW. Miejsca siedzące są częściowo ukryte, więc stanowią ciekawą kryjówkę podczas zabaw, a dodatkowe otwory umożliwiają obserwowanie otoczenia i zabawę w podchody. Jest to też ciekawe kameralne miejsce spotkań.

Nowoczesne podejście do przedstawienia historii w mieście, nie opiera się na stawianiu dosłownych pomników i rzeźb, ważna jest użytkowość obiektu i jego dostępność, to jak kształtuje przestrzeń wokoło. Instalacja przestrzenna Wstęgi czasu, nieco ukryta pomiędzy drzewami o liniowym charakterze może być świetnym tłem dla przedstawienia ważnych dat z działania POW i ciekawych faktów o Józefie Piłsudskim.

 

autor: arch. Anita Baron, arch. Aneta Oraczewska
zakres: projekt konkursowy
realizacja: 2016