Anita-Baron_dyplom_-1-2_D
Anita-Baron_dyplom_-3-4_D
Anita-Baron_dyplom_-5-6_D
Anita-Baron-zdjęcia-makiety-(1)
Anita-Baron-zdjęcia-makiety-(2)
Anita-Baron_dyplom_-7-8_D
Anita-Baron_dyplom_-9-10_D

Most mieszkalny

Most mieszkalno – rekreacyjny nad Odrą

Koncepcja mostu rozpostartego pomiędzy dwoma brzegami Odry, łączącego centralny Kampus Politechniki z terenem planowanej rozbudowy. Most spełnia nie tylko funkcje komunikacyjne, ale rozbudowany o funkcje usługowe, rekreacyjne, sportowe, stanowi ważny punkt na płaszczyźnie życia codziennego studenta, jego rozwoju i kontaktu z innymi ludźmi. Oprócz funkcji publicznych posiada też funkcje mieszkalną, w formie akademika dla studentów i hostelu dla turystów, którzy odwiedzają Wrocław.

Pod względem formalnym jest bardzo prostą i smukłą bryłą, która tworzy swego rodzaju niedomkniętą ramę, przez którą widzimy – od strony centrum miasta – zabytkową Wieżę Ciśnień.
Jest punktem charakterystycznym w tkance miejskiej a w nocy dzięki systemowi iluminacji stanowi dodatkowy punkt orientacyjny, który widać z nabrzeża w odległości kilkuset metrów.
Funkcje publiczne znajdują się w wieżach (przestrzenie wspólne, bilard, ping pong, miejsca do nauki, sofy), na parterze (kawiarnie, kręgielnia, bar) i dachu mostu oraz w jego części lądowej w podziemiach (wypożyczalnia sprzętu wodnego, siłownia), natomiast funkcje mieszkalne na piętrze. Z uwagi na uwarunkowania kompozycyjne i istniejące w tym rejonie osie widokowe, funkcja mieszkalna ograniczona jest do minimum i zajmuje tylko jedną kondygnację.
Konstrukcja opiera się na zastosowanej obustronnie kratownicy podpartej żelbetowymi pylonami zakotwionymi dodatkowo palami. Konstrukcja wież oparta jest na standardowym systemie konstrukcyjnym usadowiona na płycie żelbetowej. Konstrukcja kratownicy jest widoczna w części parteru budynku, jest on całkowicie przeszklony i transparentny, natomiast wieże i piętro obłożone są systemem szklanych ścian osłonowych z gradientem koloru, który ogranicza przezierność przesłon. Szklenia te dodatkowo wyposażone w system rolet, które w zależności od potrzeb mieszkańców, urozmaicają elewację obiektu i intensywność jej koloru.
Obiekt ma za zadanie gwarantować dobrą komunikację pomiędzy nową i centralną część kampusu, stanowić ikonę architektury w tej części miasta, wpisać się w przebudowę terenów nadodrzańskich na piękne bulwary, a dzięki towarzyszącym funkcjom wypełniać brakujące elementy na terenie kampusu, podwyższyć jakość życia studenta i stworzyć miejsce integracji i wymiany myśli.

 

autor: arch. Anita Baron
lokalizacja: Wrocław
zakres: projekt koncepcyjny dyplomowy
realizacja: 2010